Cytat tygodnia: "Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie" bł. B. Markiewicz

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 20 IV 2014 r.

Dziś nieszporami połączonymi ze Mszą św. o godz. 18.00 zakończymy obchód Triduum Paschalnego. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się i pomogli nam w dobrym i głębokim przeżyciu tych Świętych Trzy Dni.

Jutro rozpoczynamy Oktawę Świąt Wielkanocnych. Przez osiem dni uroczyście będziemy świętować w liturgii Zmartwychwstanie Pańskie, odczytując z Ewangelii chrystofanie, czyli opisy mówiące o ukazywaniu się Chrystusa po swoim zmartwychwstaniu. 

Jutro, w drugi dzień świąteczny – Poniedziałek Wielkanocny - modlitwą i ofiarą będziemy wspierać KUL.

We wtorek przypada 22. dzień miesiąca. Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia o godz. 17.30

W środę dzieci klas III. Szkoły Podstawowej Nr 5 i 34 przygotowujące się do Rocznicy I Komunii św. mają próbę liturgiczną o godz. 18.30.

W piątek z racji obchodu Oktawy Wielkanocnej nie ma postu, a młodzież zapraszamy na Kuźnię Papieską – spotkanie z młodymi, o młodych oraz przygotowane przez młodych o godz. 19.00, do kościoła dolnego.

W przyszłą niedzielę 27 kwietnia obchodzić będziemy Święto Bożego Miłosierdzia, do którego przygotujemy się nowenną, którą rozpoczęliśmy w Wielki Piątek i jest codziennie przez 9 dni o godz. 15.00. W tym dniu w Rzymie odbędzie się kanonizacja: Jana XXIII – papieża dobroci i Jana Pawła II – papieża miłosierdzia Bożego.

Parafian, miłych gości i sympatyków naszego kościoła zapraszamy w przyszłą niedzielę na procesję wielkanocną i dziękczynną za kanonizację tych dwóch papieży ulicami naszego osiedla z obrazem Jezusa Miłosiernego o godz. 18.00. W tym roku przypada już piąta rocznica poświęcenia pomnika Jezusa Miłosiernego stojącego na placu przed kościołem.

W przyszłą niedzielę odbędzie się „maraton” czytania „Dzienniczka” św. siostry Faustyny od godz. 7.50 - 17.15. Chętnych, którzy chcieliby się włączyć prosimy o zapisanie się na listę, na konkretna godzinę.

Proszę od nas duszpasterzy przyjąć najlepsze życzenia świąteczne. Niech zmartwychwstały Chrystus  obdarzy Was pokojem, zdrowiem i radością; udzieli każdemu potrzebnych łask; wniesie szczęście do każdego domu i sprawi, by w Waszym życiu zawsze zwyciężała miłość i nadzieja. Błogosławionych Świąt Wielkiejnocy. Szczęść Boże.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 24 III 2014 r.

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w kościele Wielki Tydzień i jest dla nas Niedzielą Palmową, a nie „handlową”. Palmy, które trzymamy w ręku, wyrażają naszą gotowość przeżycia Wielkiego Tygodnia w duchu wiary. Szczególnymi dniami tego Tygodnia jest: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna Wielkiej Soboty, które nazywamy  Triduum Paschalnym. Jeżeli chcemy dobrze przeżyć nadchodzące święta, to pamiętajmy, że święta Wielkanocne rozpoczynają się w Wielki Czwartek wieczorem - Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Niech nas w te dni nie zabraknie na nabożeństwach Paschalnych.

W Wielki Czwartek, który jest dniem wdzięczności za Eucharystię i kapłaństwo, modlitwa różańcowa w intencji kapłanów prowadzona przez Margaretki o godz. 17.15. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, po której udamy się w procesji do ołtarza zwanego „Ciemnicą”, gdzie odśpiewamy I części Gorzkich Żali. Kościół będzie otwarty do godz. 21.00.

Wielki Piątek jest dniem ścisłego postu, pokuty, wyciszenia oraz kontemplacji Chrystusa na krzyżu. Do wieczornej liturgii będziemy towarzyszyć Jezusowi, adorując Go przy ołtarzu zwanym „Ciemnicą”, a po wieczornej liturgii przy „Bożym Grobie”. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Mszy Świętej, ponieważ tego dnia najdoskonalszą ofiarę złożył Bogu Ojcu z samego siebie sam Jezus na Golgocie. O godz. 10.00 odśpiewamy II część Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa o godz. 15.00, w godzinie śmierci Jezusa na krzyżu. O godz. 17.30 odczytamy testament Jezusa.  Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00, po której odbędzie się procesja do Bożego Grobu i adoracja poszczególnych grup parafialnych. O godz. 21.00 odśpiewamy III część Gorzkich Żali. Adoracja rodzin o godz. 21.30, a młodzieży od godz. 22.00. Kościół tego dnia będzie otwarty od godz. 7.00 do 24.00.

Ofiary złożone w Wielki Piątek przeznaczone będą na utrzymanie miejsc związanych z życiem Chrystusem na terenie Ziemi Świętej.

Wielka Sobota. Święcenie pokarmów połączone z adoracją przy Bożym Grobie od godz. 8.00 do 15.00.W tym dniu będziemy trwać na modlitwie z Maryją, przy grobie Jezusa, odpoczywającym po dziele odkupienia. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Prosimy o przyniesienie świec z okazji odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Kościół tego dnia będzie otwarty od godz. 7.00 – 21.00.

Wielka Niedziela. Rezurekcja z procesją trzy razy wokół kościoła, na pamiątkę trzech dni spoczywania ciała Jezusa w grobie o godz. 6.00 rano. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.

Z okazji świąt zachęcamy nawiedzić groby bliskich, którzy przez chrzest zostali włączeni w śmierć Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu.

Za dwa tygodnie, w niedzielę 27 kwietnia obchodzić będziemy Święto Bożego Miłosierdzia, do którego przygotujemy się nowenną, która rozpocznie się w Wielki Piątek i będzie codziennie przez 9 dni o godz. 15.00. W tym dniu w Rzymie odbędzie się kanonizacja: Jana XXIII – papieża dobroci i Jana Pawła II – papieża miłosierdzia Bożego. Już dziś wszystkich parafian, miłych gości i sympatyków naszego kościoła zapraszamy w tym dniu na procesję wielkanocną i dziękczynną za kanonizację tych dwóch papieży ulicami naszego osiedla z obrazem Jezusa Miłosiernego o godz. 18.00. W tym dniu przypadnie już piąta rocznica poświęcenia pomnika Jezusa Miłosiernego stojącego na placu przed kościołem.

Można jeszcze złożyć jałmużnę wielkopostną – dar serca dla biednych - z podjętych  wyrzeczeń wielkopostnych wrzucając swoją ofiarę do puszki stojącej przy wyjściu z kościoła z napisem „Ofiara dla biednych – Caritas”.

Dziś przypada trzynasty dzień miesiąca. Nabożeństwo fatimskie będzie połączone z  Gorzkimi Żalami i rozpocznie się o godz. 17.00.

Otrzymaliśmy dodatkowo 40 egzemplarzy książki „Pasja”  mistyczki Anny Katarzyny Emmerich. Można ją nabyć w zakrystii.

Zapraszamy dziewcząt, które chcą sypać kwiaty podczas procesji rezurekcyjnej na próbę w poniedziałek i środę o godz. 18.00.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 6 IV 2014 r.- WSKRZESZENIE ŁAZARZA

Program rekolekcji wielkopostnych w naszej parafii jest następujący:

- rekolekcje trwają do środy włącznie

- nauki rekolekcyjne będą na mszach świętych o godz.: 7.00, 10.00 i 18.00.

- przed Mszą św. o godz. 7.00 i 18.00 półgodzinne nabożeństwo, w poniedziałek adoracja Najśw. Sakramentu, we wtorek modlitwa różańcowa i w środę do św. Józefa.

  1. W piątek Droga Krzyżowa ulicami naszego osiedla. Rozpoczęcie o godz. 18.00 Mszą św.  
  2. Spowiedź świąteczna w sobotę od 7.00 -10.00 i od 14.30 – 18.00. Ten tydzień jest wyjątkowy. Spowiedź jest w głównych kościołach naszego dekanatu. Tam też idziemy z pomocą, aby na sobotę zaprosić księży do nas. Nie odkładamy spowiedzi na później! Zachęćmy innych do udziału w rekolekcjach i spowiedzi św.
  3. Msza św. dla chorych i w podeszłym wieku z sakramentem namaszczenia w sobotę o godz. 10.00. Osoby chore, prosimy przyprowadzić do spowiedzi na godz. 9.30 do spowiedzi. Te, które nie mogą przyjść do kościoła, księża odwiedzą ich w sobotę z posługą sakramentalną od godz. 10.30. Adresy tych osób, prosimy podać w zakrystii, lub w kancelarii parafialnej.
  4. Przyszła niedziela – to Niedziela PALMOWA. Na każdej Mszy św. poświęcenie Palm. Przed Mszą św. dla dzieci procesja palmowa od krzyża misyjnego do kościoła rozpocznie się o godz. 11.20.
  5. W minionym tygodniu papież Franciszek zaapelował do rodziców. Apel ten umieścił na portalu Twitter. Po polsku brzmi następująco: „Drodzy rodzice, uczcie wasze dzieci modlić się. Módlcie się z nimi”.

Dziś „Gorzkie Żale” o godz. 17.15. Po Mszy św. wieczorem spotkanie lektorów.

Przypominamy, że we wszystkie piątki całego roku zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w piątki Wielkiego Postu  powstrzymujemy się również od zabaw. Wynika to z przykazania kościelnego
i jest znakiem rozpoznawczym przynależności do wspólnoty Kościoła.

Dziś dzieci należące do Szkolnego Caritas przeprowadzają przed kościołem zbiórkę z przeznaczeniem na Pola Nadziei, czyli na pomoc osobom chorym na raka. Będą rozdawać żonkile – symbole walki z chorobą nowotworową.

Informacje Kurii Diecezjalnej dotyczące: Światowego Dnia Młodzieży przeżywanego w Rzymie i w diecezjach w Niedzielę Palmową, ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Radomia do Skrzyńska, rekolekcji akademickich w Radomiu, pomocy pielgrzymom ze Wschodu, aby mogli przybyć na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa 2016 roku oraz program szczegółowy naszych parafialnych rekolekcji – znajdują się w gablocie ogłoszeń oraz na stronie internetowej naszej parafii. Przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

INFORMACJE KURII DIEZEZJALNEJ

W Niedzielę Palmową przeżywać będziemy XXIX Światowy Dzień Młodzieży, pod hasłem: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do niech należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3). W tym dniu młodzież z naszego kraju odbierze w Rzymie krzyż Światowych Dni Młodzieży, który będzie peregrynował w polskich diecezajch (w naszej diecezji: 30.03-18.04.2015). Dla nas to nowy ważny etap przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce, dlatego w tym czasie będziemy się szczególnie modlić w tej intencji.

Tradycyjnie tego dnia w Radomiu organizowana jest Droga Krzyżowa ulicami miasta. Nabożeństwo rozpocznie się przed kościołem św. Jana (Fara) w Niedzielę Palmową (13 kwietnia) o godzinie 20.00. Dwie stacje Drogi Krzyżowej będą miały formę inscenizacji i prezentacji multimedialnej. Nabożeństwo zakończy się w katedrze, gdzie zobaczymy krótką video relację z Rzymu i zawierzymy Maryi przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w naszej Ojczyźnie. Na zakończenie spotkania zostaną rozdane teksty Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży oraz zostanie przekazana przedstawicielom parafii i wszystkim zebranym „iskra kanonizacyjna” (więcej informacji o akcji: http://www.iskramilosierdzia.pl/). Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tych uroczystościach nie tylko młodzież, ale wszystkich mieszkańców Radomia i okolic. + Biskup Henryk Tomasik

PROPOZYCJA MODLITWY

Jezu Chryste, Ty powiedziałeś: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie”. Prowadź nas, jak prowadziłeś swoich uczniów do Emaus, błogosław wszystkim młodym, którzy szczerze szukają Ciebie, udzielaj im swoich łask i przemieniaj ich serca.

Prosimy za Ojca Świętego, który dziś spotyka się w Rzymie z młodzieżą stając przy Twoim krzyżu. Spraw byśmy z radością i wiarą przygotowywali się na Światowe Dni Młodzieży i napełnij radością i głęboką wiarą tych, którzy do nas przybędą. Amen.

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA Radom-Skrzyńsko, 11 kwietnia 2014 r.

W tym roku po raz pierwszy w naszej diecezji odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Idea powstała w duszpasterstwie ks. Jacka Stryczka z Krakowa (twórcy Szlachetnej Paczki i Męskiej Strony Rzeczywistości). Składa się na nią nocna wędrówka w milczeniu z Radomia do Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej (45,5 km). W czasie drogi uczestnicy indywidualnie lub w małych grupach niosą krzyż i rozważają teksty przygotowane przez twórców EDK.

Całość rozpocznie się Mszą św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu w piątek, 11 kwietnia, o godzinie 19:00. Zgłoszenia uczestników tylko przez Internet: http://www.edk.org.pl/edycja-2014/radom.html. W EDK mogą wziąć udział osoby obu płci powyżej 18 roku życia, młodsze tylko w towarzystwie osoby pełnoletniej. Każdy uczestnik EDK bierze w niej udział na własną odpowiedzialność. Koszt udziału to 15,00 zł.

W organizację edycji EDK w naszej diecezji włączyły się: Duszpasterstwo Akademickie, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza, Ruch Światło-Życie, środowisko mężczyzn skupione wokół księży jezuitów w Radomiu. W imieniu organizatorów proszę Księży o zainteresowanie wybranych osób tą inicjatywą. Dziękuję. Ks. Artur Chruślak DA Radom.

„Bilet dla brata” – ŚDM 2014 - dzieło pomocy pielgrzymom ze Wschodu

W Niedzielę Palmową w całej Polsce rozpocznie się akcja „Bilet dla Brata” zaproponowana przez Krajowe Biuro Światowych Dni Młodzieży. Celem akcji jest zbieranie środków na dofinansowanie udziału w Światowych Dniach Młodzieży pielgrzymom z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Pierwszym dziełem zaproponowanym w ramach „Biletu dla brata” jest sprzedaż płyty „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Album zawiera 11 utworów z tekstami Karola Wojtyły i muzyką Roberta Jansona. Wykonawcami są między innymi Anna Wyszkoni, Piotr Cugowski i Andrzej Piaseczny (informacje: http://www.kdm.org.pl/?id=64 ). Cena płyty 19,90 zł.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt:Ks. Jarosław Grabka (tel. 883 275 502), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ks. Marek Adamczyk (tel. 606 316 566), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE AKADEMICKIE w Radomiu, 06-09 kwietnia 2014 r.

Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu zaprasza serdecznie na Wielkopostne Rekolekcje Akademickie, które odbędą się w dniach 06-09 kwietnia br. Poprowadzi je pochodzący z naszej diecezji, ks. dr Grzegorz Głąb z KUL-u. Spotkania rekolekcyjne odbywać się będą w kościele św. Jadwigi Królowej w Radomiu. Rozpoczęcie w niedzielę o godz. 18.00 w kościele św. Jadwigi na Osiedlu Akademickim i o godz. 20.00 w radomskiej katedrze. Szczegółowy program rekolekcji na www.daradom.pl.

Specjalne wykonanie Gorzkich Żali

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia br., w Radomiu w Katedrze Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaprezentuje specjalne, artystyczne wykonanie Gorzkich Żali. Będzie to miało miejsce w ramach nabożeństwa o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy do udziału. Po nabożeństwie o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta, również w artystycznej oprawie muzycznej przygotowanej przez Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU LAETARE – 30 III 2014 r.

Zapraszamy w Wielkim Poście na nabożeństwa Pasyjne. W niedzielę „Gorzkie Żale”, a w piątki „Droga Krzyżowa” o godz. 17.15.

Przypominamy, że we wszystkie piątki całego roku zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w piątki Wielkiego Postu  powstrzymujemy się również od zabaw. Wynika to z przykazania kościelnego i jest znakiem przynależności do wspólnoty Kościoła.

Jest jeszcze możliwość nabycia książki „PASJA według objawień bł. Anny  Katarzyny Emmerich na podstawie której Mel Gibson nakręcił głośny film pt. „Pasja”. Bł. Anna Katarzyna Emmerich, to niemiecka mistyczka i stygmatyczka, przez wiele lat była przykuta do łóżka, nigdy sama nie przeczytała Biblii, a mimo tego Jej wizje zawierają szczegółowe opisy Ziemi Świętej oraz wydarzeń przedstawionych w Biblii. Przed śmiercią przez 11 lat żyła tylko dzięki przyjmowanej Komunii św. i odrobinie wody. Miała niezwykłą zdolność umacniania i pokrzepiania innych. Książka kosztuje 6 zł. Można ją nabyć w zakrystii.

W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca.

- We czwartek wspólna modlitwa różańcowa w intencji kapłanów i o powołania kapłańskie i zakonne o godz. 17.15 prowadzona przez Margaretki.

- W piątek odwiedzimy chorych, od godz. 15.00 adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi od godz. 16,45.

- W sobotę spotkanie Rodziny Różańcowej o godz. 17.00. Wspólna modlitwa różańcowa, a o godz. 17.45 medytacja pierwszosobotnia.

W przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne dla starszych i będą trwały do przyszłej środy włącznie. Na tygodni nauki będą o godz. 7.00; 10.00 i 18.00. Rekolekcjonistą jest ks. Daniel Swend profesor WSD w Radomiu. Program rekolekcji jest już wywieszony w gablocie i znajduje się na stronie internetowej parafii.

Droga krzyżowa ulicami osiedla będzie w piątek 11 IV, za 2 tygodnie o godz. 18.00.

Spowiedź świąteczna w sobotę 12 IV, za dwa tygodnie od 7.00 - 10.00 i 14.30 - 18.00.

Msza św. dla chorych z sakramentem namaszczenia w sobotę 12 IV o godz. 10.00.

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 23 III 2014 r.

Zapraszamy w Wielkim Poście na nabożeństwa Pasyjne. We wszystkie niedziele Wielkiego Postu „Gorzkie Żale”, a w piątki „Droga Krzyżowa” o godz. 17.15.

We wtorek, 25 marca przypada święto Zwiastowania NMP. Jest to Dzień świętości życia. Msze św. o godz. 7.00; suma o godz. 10.00 i wieczorem o godz. 18.00. W tym dniu zachęcamy wiernych do podjęcia Duchowej Adopcji Poczętego Dziecka. Druki związane z duchową adopcją są do zabrania w zakrystii.

Od środy do piątku odbędą się dla młodzieży Gimnazjum i Szkół Średnich Wielkopostne Rekolekcje Szkolne. Spotkania odbędą się najpierw w szkole a następnie w kościele. W kościele będą spotkania dwa razy dziennie o godz. 10.00 i 16.00. W tym samym czasie młodzież maturalna ma spotkanie o godz. 11.00 w kościele dolnym. Szczegółowy program rekolekcji jest wywieszony w szkołach, w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej parafii.

Przypominamy, że w piątki całego roku zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, natomiast w piątki Wielkiego Postu  powstrzymujemy się również od zabaw.

Do tygodnika Gość Niedzielny dołączona jest słynna książka, którą warto przeczytać w Wielkim Poście „PASJA według objawień bł. Anny  Katarzyny Emmerich na podstawie której Mel Gibson nakręcił głośny film pt. „Pasja”. Bł. Anna Katarzyna Emmerich, to niemiecka mistyczka i stygmatyczka, przez wiele lat była przykuta do łóżka i nigdy sama nie przeczytała Biblii, a mimo tego Jej wizje zawierają szczegółowe opisy Ziemi Świętej oraz wydarzeń przedstawionych w Biblii. Więcej o beatyfikowanej można się dowiedzieć z artkułu „Na śmierć i życie”. Dziś wyjątkowo tygodnik z książką kosztuje 6 zł.

Dziś przed kościołem są zbierane do puszek ofiary przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom głoszącym Ewangelię w 97 krajach świata. Jest to nasza jałmużna wielkopostna. Z tej okazji bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji skierował komunikat, w którym zachęca do duchowego i materialnego wsparcia misjonarzy z Polski.


Porządek Mszy Św.
PORZĄDEK NIEDZIELNY
7.00, 8.30, 10.00,
11.30 - Msza Św. dla dzieci,
13.00 - kościół górny i dolny,
18.00 - Msza Św. dla młodzieży

DZIEŃ POWSZEDNIE
6.30, 7.00 i 18.00.
Szybki kontakt
Kancelaria
tel: 48 362 45 03
e-mail: info@okmbm.pl
adres: ulica Struga 31A
wejście: od ulicy Miłej ulicą
KS.Inf. A. Staniosa 2
czynna w godzinach:
Poniedziałek - Piątek
09:00 - 10:00 || 17:00 - 18:00