Cytat tygodnia: "Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie" bł. B. Markiewicz

III NIEDZIELA WIELKANOCNA - 19 IV 2015 r.

OGŁOSZENIE PO MODLITWIE WIERNYCH: Dziś w III niedzielę miesiąca przypada taca gospodarcza. Po zakończeniu sezonu grzewczego mamy do uregulowania należność za gaz, którym ogrzewaliśmy kościół. Wszystkim pomagającym składamy serdeczne Bóg zapłać.

1.    W Okresie Wielkanocnym w sposób szczególny podczas liturgii rozbrzmiewa radosne słowo Alleluja. Słowo to pochodzi z języka hebrajskiego i brzmi: halleluja. Oznacza zachętę do wychwalania Boga. W Piśmie św. występuje 24 razy.

2.    Dziś rozpoczyna się VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. Z okazji tego wydarzenia zachęcamy do przeczytania w tym tygodniu jedną księgę z Pisma Św. - Dzieje Apostolskie. Cytując słowa papieża Franciszka „na pewno nam to nie zaszkodzi”, ale pogłębi naszą wiarę. Warto też odwiedzić stronę internetową www.biblista.pl, która jest poświęcona Dziełu Biblijnemu imienia Jan Pawła II w Polsce. Pomyślana jest jako źródło wiedzy biblijnej dla poszukujących i pogłębiających znajomość Biblii.

3.    Dziś młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania spotka się na medytacji tajemnic chwalebnych różańca św. o godz. 17.30. Młodzież otrzyma pamiątkowy różaniec z Ziemi Świętej.

4.    We wtorek odbędzie się w ramach wizytacji parafii spotkanie grup parafialnych z ks. bp. Henrykiem Tomasikiem w kościele dolnym o godz. 17.00. Zapraszamy wszystkie grupy parafialne: Stowarzyszenie Żywego Różańca, czyli Rodzinę Różańcową, Lektorów, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Parafialny Zespół Charytatywny „Caritas”, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św., Grupę AA, Czytelników Biblioteki, Bank Rycerstwa Niepokalanej, Bielanki, Chóry, Schole, Margaretki, Różańcową Grupę Rodziców modlących się za swoje dzieci, Oazy,  Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych, Rycerzy Kolumba, Ruch Rodzin Nazareńskich. Jeżeli ktoś czuje, że jako człowiek wierzący powinien włączyć się do w/w grupy, też serdecznie zapraszamy. Parafia, to nie tylko instytucja kościelna, ale przede wszystkim jest to wspólnota wspólnot, która jest częścią wielkiej wspólnoty Żywego Kościoła Katolickiego. We wtorek Mszę św. wieczorem na zakończenie spotkania będzie sprawował ks. bp H. Tomasik w intencji parafii.

5.    W środę, 22 kwietnia przypada miesięczne nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia o godz. 17.30.

6.    Od piątku, 24 kwietnia - przez 9 dni przed Uroczystością NMP Królowej Polski, którą Bóg dał nam jako „przedziwna pomoc i obronę” odbędzie się nowenna w intencji Ojczyzny. Modlić się będziemy o jej pomyślność, rozwój, bezpieczeństwo i zachowanie katolickiej tożsamości narodu polskiego za wstawiennictwem naszych świętych Patronów: św. Wojciecha, św. Stanisława oraz św. Andrzeja Boboli. Codziennie będzie różaniec o godz. 17.30  prowadzony przez Rodzinę Różańcową i modlitwa Sługi Bożego ks. Piotra Skargi w intencji Ojczyzny. Zapraszamy!

7.    W tygodniku Gość niedzielny rozpoczyna się cykl artykułów „O mało znanym Bogu. Trzeciej osobie Trójcy Świętej” - poświęcony roli Ducha Świętego w naszym życiu. Warto się z nimi zapoznać.

II NIEDZIELA WIELKANOCNA – 12 IV 2015

1.   Dziś uroczysta procesja wielkanocna z okazji święta Bożego Miłosierdzia z obrazem Jezusa Miłosiernego ulicą: Miłą, Czystą, Chrobrego, Kusocińskiego i po-wrót  ulicą Miłą po Mszy św. Początek procesji (po Mszy św. wieczorem) o godz. 19.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

2.   W dniu dzisiejszym rozpocznie się w naszej parafii o godz. 18.00 Wizytacja Kanoniczna księdza biskupa Henryka Tomasika – pasterza diecezji radomskiej, którego powitamy przy wejściu do świątyni zgodnie z przepisami liturgicznymi związanymi z tą okolicznością. Ostatnia wizytacja miała miejsce za ks. infułata Adama Staniosa 20 listopada 2005 r. i była przeprowadzona przez bp. Zygmunta Zimowskiego, ówczesnego pasterza diecezji radomskiej. W czasie wizytacji odbędą się różne spotkania duszpasterskie z ks. biskupem o których poinformujemy w późniejszym terminie.

3.   W tym tygodniu w całej Polsce będziemy przeżywać 71. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem „Caritas dla Rodziny". Tydzień ten ma nas jeszcze bardziej uwrażliwić i zachęcić w sposób odpowiedzialny na rzecz człowieka potrzebującego. Każdy chrześcijanin mając dostęp do nieskończonego źródła Bożej Miłości, która uobecnia się w Eucharystii i życiu sakramentalnym może czerpać siły, aby dzielić się nią z potrzebującymi. Przy tej okazji dziękujemy za niestrudzoną, bezinteresowną i systematyczną posługę Parafialnego Zespołu Charytatywnego Caritas. Zachęcamy osoby, które chcą pomagać innym, aby włączyli się jako wolontariusze do Parafialnego Caritas. Zgłosić się można w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

4.   Jutro przypada „trzynastka” – dzień fatimski. Nabożeństwo fatimskie o godz. 17.15.

5.   W najbliższą sobotę – 18 kwietnia - z okazji pobytu Symboli Światowych Dni Młodzieży w Radomiu odbędzie się na terenie Auto-mobil-klubu Radomskiego przy ul. Warszawskiej Apel Młodych o godz. 18.00. Będzie koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia oraz spotkanie z grupą Wyrwani z niewoli. Na Apel zapraszamy młodzież oraz wszystkich, którym młody człowiek jest bliski. Odezwa ks. biskupa zapraszająca na to spotkanie jest wywieszona na tablicy ogłoszeń i znajduje się na stronie internetowej parafii.

6.   W tygodniku „Gość Niedzielny”, na trzeciej stronie ciekawy artykuł: „Michnik do Żywego Różańca” - warto przeczytać.

7.   Księża Filipini na dzisiejszy odpust zrobili nam miłą niespodziankę, ofiarowali chętnym swoją parafialną gazetę, w której zamieścili artykuł poświęcony figurze Jezusa Miłosiernego, która stoi przed naszym kościołem. Gazetę można zabrać bezpłatnie - jest wyłożona przy wyjściu z kościoła.

Zaproszenie na zakończenie peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży

Od 30 marca symbole ŚDM peregrynują w naszej diecezji odwiedzając centra przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, parafie, wspólnoty, szkoły, szpitale i hospicja. W wielu miejscach w czasie modlitwy przy krzyżu nie zabrakło momentów pięknych i wzruszających, w których młodzi manifestowali swoje przywiązanie do wiary. Wiemy, że młodzi potrzebują mocnego doświadczenia Bożego Miłosierdzia i chcą go przeżywać w radosnej wspólnocie, wśród swoich rówieśników. Udział w Apelu Młodych może być szansą na osobiste przeżycie prawdy o Bożym miłosierdziu w atmosferze radości zmartwychwstania.

Gorąco zapraszam na Apel Młodych – „Dotknij miłosierdzia”, który odbędzie się 18 kwietnia, o godzinie 18.00, w radomskim Automobil Klubie. W trakcie spotkania, oprócz adoracji krzyża przewidziano koncert zespołu „TGD” oraz występ grupy „Wyrwani z niewoli”. Apel będzie ostatnim diecezjalnym spotkaniem przy symbolach Światowych Dni Młodzieży. Dla wielu młodych będzie to ostatnia szansa na osobiste spotkanie z krzyżem Światowych Dni Młodzieży. Szczególne zaproszenie kieruję do wszystkich duszpasterzy wraz z grupami, ministrantami i członkami scholii. W tym roku nie organizowaliśmy corocznych spotkań dla bierzmowanych w sanktuariach naszej diecezji, pragnąc by młodzi spotkali się przy znakach Światowych Dni Młodzieży. Dla kandydatów do bierzmowania z Radomia wspólnym spotkaniem będzie Apel Młodych. Bardzo proszę wszystkich duszpasterzy przygotowujących uczniów do tego sakramentu o troskę, by przygotowujący się do bierzmowania uczestniczyli w Apelu Młodych. Biskup Henryk Tomasik

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ - 29 III 2015

1.     Dziękujemy wszystkim za udział we wczorajszej spowiedzi. Dziś byłoby trudno wyspowiadać wszystkich chętnych.

2.     Dziś ostatnie w Wielkim Poście niedzielne nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 17.15.

3.     We wtorek – przez trzy godziny - będziemy gościć w naszym kościele Symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, peregrynujące po całym świecie. Te trzy godziny przeżyjemy w następującym porządku:

O godz. 16.30 – zapraszamy do dolnego kościoła na sztukę teatralną przygotowaną przez młodzież Publicznego Gimnazjum nr 5 „Obrazy Krzyżem malowane”.

O godz. 17.00 – powitanie symboli i rozpoczęcie drogi krzyżowej ulicami osiedla.

Po Drodze Krzyżowej Msza św. w kościele oraz składanie duchowych ofiar w intencji ŚDM – kartek z wypełnionymi intencjami na rzecz młodzieży.

O godz. 19.15 – spotkanie młodzieży, szczególnie przygotowującej się do sakramentu bierzmowania i wręczenie im pamiątkowych krzyży.

O godz. 20.00 - pożegnanie symboli.

4.     Szczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia jest: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna Wielkiej Soboty, które nazywamy Triduum Paschalnym. Dla ludzi wierzących Święta Wielkanocne rozpoczynają się w Wielki Czwartek wieczorem - Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkie nabożeństwa paschalne odbywają się wieczorem. W Wielki Czwartek i Piątek godz. 18.00, a w Wielką Sobotę o godz. 19.00.

- W Wielki Czwartek będzie modlitwa różańcowa w intencji kapłanów prowadzoną przez Margaretki o godz. 17.15. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie bp Adam Odzimek. Po niej odśpiewamy I części Gorzkich Żali. Kościół będzie otwarty do godz. 21.00.

- W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły. O godz. 10.00 odśpiewamy II część Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa o godz. 15.00. O godz. 17.30 zostanie odczytany Testament Jezusa. Centralna Liturgia Wielkopiątkowa o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik. O godz. 21.00 odśpiewamy III część Gorzkich Żali i będzie okazja do adoracji przy Bożym grobie dla małżonków, a o godz. 22.00 zapraszamy młodzież. Kościół tego dnia będzie otwarty od godz. 7.00 do 24.00. Ofiary z Wielkiego Piątku będą przeznaczone na utrzymanie miejsc związanych z życiem Chrystusa na terenie Ziemi Świętej.

- W Wielką Sobotę święcenie pokarmów od godz. 8.00 do 15.00. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Prosimy o przyniesienie świec z okazji odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Kościół tego dnia będzie otwarty od godz. 7.00 – 21.00.

- W Wielką Niedzielę - Rezurekcja o godz. 6.00 rano. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.

5.     Za dwa tygodnie, w niedzielę 12 kwietnia obchodzić będziemy Święto Bożego Miłosierdzia. Z tej okazji odbędzie się procesja z obrazem „Jezu ufam Tobie” ulicami osiedla o godz. 18.00. Przygotujemy się do niej nowenną do Bożego Miłosierdzia, od Wielkiego Piątku przez 9. dni o godz. 15.00.

6.     Można jeszcze złożyć jałmużnę wielkopostną, dar serca dla biedniejszych od nas - z podjętych  wyrzeczeń wielkopostnych - wrzucając swoją ofiarę do puszki drewnianej stojącej przy wyjściu z kościoła.

7.     Zapraszamy dziewczęta do sypania kwiatów podczas procesji rezurekcyjnej. Próba w poniedziałek i środę o godz. 17.00.

8.     Do tygodnika „Gość Niedzielny” jest dołączona płyta z filmem „Pasja” Mela Gibsona.

9.     Na zakończenie wszystkim trzymającym w ręku palmę, pragniemy zadedykować fragment modlitwy Liturgii Godzin z dnia dzisiejszego (z jutrzni) „Trzymając w ręku ozdobne palmy, * oddajmy pokłon przychodzącemu Panu; / biegnijmy Mu na spotkanie z hymnem i pieśnią uwielbienia; / wołajmy radośnie do Niego: / Niech będzie Pan błogosławiony". Wychodząc wiec dziś z kościoła z poświęconą palmą, pomyślmy - że dzisiejsza niedziela dla nas jest Niedzielą Palmową, a nie „handlową”. Na przeżycie tego tygodnia - przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 22 III 2015

1.     W dniu dzisiejszym pamiętamy o utrudzonym wojną narodzie ukraińskim. Caritas prosi o pomoc dla nich. Ofiarę na ten cel można wrzucić do puszki drewnianej stojącej przy wyjściu z kościoła.

2.     Dziś Gorzkie Żale o godz. 17.15, połączone z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia, z okazji 22. dnia miesiąca.

3.     Jutro, w poniedziałek - będą wydawane warzywa i owoce osobom zarejestrowanym w Caritas, od godz. 12.00 – 13.00.

4.     W poniedziałek, wtorek i środę wielkopostne rekolekcje dla ogółu parafian. Msze św. z nauką rekolekcyjną o  godz. 7.00; 10.00 i 18.00. O godz. 9.30 i 17.30 będzie dodatkowe nabożeństwo modlitewne, jak jest podane w programie rekolekcyjnym, który jest wywieszony w gablocie i znajduje się na stronie internetowej parafii.

5.     W środę – 25 marca - święto maryjne, Zwiastowanie Pańskie. Msze św. o godz. 7.00; 10.00; 18.00 z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Poczętego Dziecka. Deklarację można zabrać z zakrystii. W tym dniu zakończą się rekolekcje, a taca z tego dnia będzie przeznaczona na klasztor OO Franciszkanów w Niepokalanowie gdzie żył, pracował i skąd został wywieziony do Oświęcimia, aby ponieść śmierć męczeńską św. Maksymilian Kolbe.

6.     W piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.15.

7.     W sobotę spowiedź świąteczna od godz. 7.00 – 10.00 i od 14.30 – 18.00 z udziałem księży z dekanatu. W tym dniu skorzystajmy ze spowiedzi i nie odkładajmy jej na inny dzień, ponieważ nie będzie takiej okazji.

8.     W sobotę – w dzień spowiedzi – będzie dodatkowa Msza św. dla chorych o godz. 10.00 z sakramentem namaszczenia. Osoby chore również zapraszamy w sobotę do spowiedzi od godz. 9.30.

9.     Wszystkich chorych, którzy nie będą mogli przyjść w sobotę, odwiedzimy w Wielki Piątek – to jest: w I piątek miesiąca - z posługą sakramentalną. Prosimy podać ich adresy w kancelarii lub w zakrystii.

10.  Za tydzień – Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Na każdej Mszy św. poświęcenie Palm, a o godz. 11.30 odbędzie się procesja palmowa od krzyża misyjnego do kościoła.

11.  W przyszły wtorek będziemy gościć w naszej parafii Symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Program spotkania będzie następujący:

O godz. 16.30 – obejrzymy w kościele dolnym sztukę teatralną przygotowaną przez młodzież PG nr 5 „Obrazy Krzyżem malowane”.

O godz. 17.00 – modlitewne oczekiwane na placu przed kościołem, po powitaniu Symboli ŚDM droga krzyżowa ulicami osiedla.

Po Drodze Krzyżowej Msza św. w kościele, a po niej indywidualna modlitwa i adoracja krzyża.

O godz. 19.15 – spotkanie młodzież przygotowującej się do Sakramentu bierzmowania przy Symbolach ŚDM, w czasie którego młodzież otrzyma krzyże.

12.  Informacje Kurii Diecezjalnej dotyczące Drogi Krzyżowej z okazji XXX ŚDM obchodzonego w diecezji, Dnia Świętości Życia oraz II Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Radomia do Skrzyńska znajdują się w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej parafii.

OGŁOSZENIA KURII DIECEZJALNEJ

Jak co roku, w Niedzielę Palmową (29 marca), obchodzony będzie XXX Światowy Dzień Młodzieży. Papież Franciszek na hasło tego dnia wybrał słowa: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Tradycyjnie tego dnia w Radomiu organizowana jest Droga Krzyżowa ulicami miasta. Tak jak w poprzednich latach Droga Krzyżowa rozpocznie się pod kościołem św. Jana (Fara) o godzinie 20.00. Nabożeństwo zakończy się w radomskiej katedrze, gdzie zostaną rozdane teksty Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży.

Chcemy by tegoroczna Droga Krzyżowa była wprowadzeniem w peregrynację Symboli Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji, która rozpocznie się w Wielki Poniedziałek. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tych uroczystościach nie tylko młodzież, ale wszystkich mieszkańców Radomia i okolic.                                    Bp Henryk Tomasik

Dzień Świętości Życia – 25 III 2015

Zbliża się Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu będziemy przeżywać Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Jan Paweł II.Zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Świętości Życia i wzięcia udziału w Marszu dla Życia. Zapraszamy wszystkie organizacje, grupy, ruchy, stowarzyszenia ze sztandarami, emblematami. Prosimy o zabranie ze sobą świec. Niech nasz udział będzie świadectwem szacunku dla ludzkiego życia.

Program

22 marca 2015 r. (niedziela)

GODZ. 17.00 – Marsz dla Życia spod radomskiej katedry do kościoła OO. Bernardynów

25 marca 2015 r. (środa) – Dzień Świętości Życia – kościół OO. Bernardynów

GODZ. 18.00 – Droga Krzyżowa

GODZ. 18.30 – Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Tomasika z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji i procesja ze świecami pod pomnik Maryi Matki Życia                

II EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA Z RADOMIA DO SKRZYŃSKA 27 marca 2015 r.

Idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej to osobiste przeżycie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu i spotkanie z Bogiem podczas medytacji. Ponad 40-kilometrową trasę można przejść pojedynczo lub w grupie. Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. Celem jest samodzielne przejście, zmaganie z własnym zmęczeniem i słabościami.

Podczas drogi obowiązuje milczenie, z wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach. Organizatorzy zapewniają treść rozważań, opisy trasy i mapę. Msza św. na rozpoczęcie EDK zostanie odprawiona w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu o godz.19.00. Powrotu nie organizujemy, ale miejscowi przewoźnicy podstawiać będą busy do Radomia od godziny 07.00.

Pprzejście ponad 40 km. Zgłoszenia i informacje na stronie www.edk.org.pl”                                                  

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 15 III 2015

NIEDZIELA LAETARE - RADOŚCI

OGŁOSZENIE PO MODLITWIE WIERNYCH

Dziś w III niedzielę miesiąca przypada taca gospodarcza, którą w okresie zimowym przeznaczamy na ogrzewanie kościoła. Wszystkim darczyńcom, składamy serdeczne Bóg zapłać

1.     Wczoraj, podczas nabożeństwa pokutnego w Watykanie, papież Franciszek zapowiedział „ROK ŚWIĘTY MIŁOSIERDZIA”, który będzie trwał od 8 grudnia br. do 20 listopada przyszłego roku pod hasłem „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Ten święty czas, zapewne dla każdego z nas, będzie ważnym przeżyciem duchowym.

2.     W ubiegłym tygodniu odbyło się w Warszawie Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Księża biskupi zebrani z całej Polski, omawiali aktualne problemy moralne i duszpasterskie Kościoła w Polsce. Ponieważ Konferencja przypadła w przeddzień drugiej rocznicy wyboru na Stolicę św. Piotra w Rzymie papieża Franciszka, dlatego przypomniano Jego wyrazistą osobowość, styl duszpasterski i radykalizm ewangeliczny.

     Omówiono problemy bioetyczne związane z ustawą „in vitro”, która mimo poważnych zastrzeżeń natury medycznej, psychicznej, wychowawczej i etycznej jest forsowana przez rząd w formie skrajnie liberalnej. Nie dostrzega się w niej wartości życia ludzkiego w okresie embrionalnym, a dobro człowieka, wyklucza jakąkolwiek metodę zapłodnienia pozaustrojowego.

     W związku ze zbliżającym się Zwyczajnym Synodem Biskupów w Rzymie  podkreślono znaczenie sakramentu małżeństwa oraz duszpasterstwa rodzin, aby umocnić wiernych w zrozumieniu i realizacji sakramentalnego małżeństwa, pojętego jako święty i nierozer-walny związek kobiety i mężczyzny. Z nauczania i tradycji Kościoła wynika, że osoby żyjące w związkach niesakramentalnych pozbawiają się możliwości przyjmowania Komunii świętej. Żyjącym w takich związkach Kościół zapewnia opiekę duszpasterską, aby mogli zachować wiarę i trwanie we wspólnocie Kościoła, a dzieci z tych związków mają prawo do pełnego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła.

      Księża Biskupi zachęcają do solidarności z prześladowanymi chrześcijanami i do głośnego wypowiedzenia swojego sprzeciwu wobec takiej sytuacji. Proszą o modlitwę w intencji mieszkańców Ukrainy i pomoc materialną dla tego udręczonego wojną narodu. Szczególnym dniem modlitwy i pamięci o Ukrainie będzie przyszła niedziela.

      Tekst Komunikatu z KEP jest dostępny stronie internetowej parafii i tablicy ogłoszeń.

3.     Dziś Gorzkie Żale o godz. 17.15, a po Mszy św. wieczorem odbędzie się spotkanie lektorów z grona młodzieży. Zapraszamy młodzież do włączenia się w posługę lektora - czytania Słowa Bożego podczas Mszy św. niedzielnej. Spotkanie odbędzie się w kancelarii parafialnej o godz. 19.00.

4.     We wtorek, środę i czwartek w kaplicy Sióstr – wejście od ul. Struga – odbędzie się adoracja Najśw. Sakramentu z okazji Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa, na którą Siostry wszystkich zapraszają w godz. od  godz. 7.00 –16.00.

5.     We czwartek, 19 marca - Uroczystość św. Józefa. Oblubieńca Najśw. Maryi Panny, oraz patrona dobrej śmierci. Msza św. jak w dni powszednie – rano: o godz. 6.30 i 7.00 i wieczorem: o godz. 18.00. W tym dniu obchodzi imieniny papież senior Benedykt XVI. Modlitwa różańcowa w Jego intencji, jak również Kościoła Powszechnego z okazji św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego pod przewodnictwem Margaretek o godz. 17.30.

6.     W piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.15.

7.     W przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszym kościele Rekolekcje Wielkopostne dla ogółu parafian, które wygłosi O. prof. Paweł Warchoł OFMCony z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy, pracujący w Instytucie Maryjno-Kolbiańskim "KLBIANUM" w  Niepokalanowie.

8.     Parafialny Zespół Charytatywny  „Caritas” ma dyżury w środy od godz. 9.00 – 10.00.

Komunikat z 368. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2015 r.

W dniach 11 i 12 marca 2015 r. biskupi zgromadzili się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie na 368. zebraniu plenarnym. Uczestniczył w nim także abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz zaproszeni goście z trzynastu konferencji biskupów.

1. Zebranie plenarne Episkopatu odbywało się w przeddzień drugiej rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Ojciec Święty jest dla Kościoła darem i nadzieją. Jego wyrazista osobowość, styl duszpasterski i radykalizm ewangeliczny budzą autentyczny szacunek, który podzielają polscy biskupi. Pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie biskupi celebrowali Mszę Świętą w intencji Ojca Świętego.

2. Biskupi omawiali aktualne problemy bioetyczne, będące przedmiotem prac legislacyjnych ministerialnych i parlamentarnych, które dotyczą ludzkiego życia w najwcześniejszych fazach jego istnienia. Obecnie – mimo poważnych zastrzeżeń natury medycznej, psychicznej, wychowawczej i etycznej – forsowana jest ustawa o zapłodnieniu pozaustrojowym (in vitro) w formie skrajnie liberalnej. Prawodawca nie dostrzega wartości życia ludzkiego w okresie embrionalnym. Traktuje je przedmiotowo i instrumentalnie, tak w akcie powoływania do istnienia, jak i w akcie  pozbawiania życia z motywów utylitarnych.

Ustawodawca nie dostrzega zagrożeń dla dobra dziecka poczętego w laboratorium. Naraża je na większe ryzyko wad rozwojowych i chorób wrodzonych, odmawiając mu też w niektórych sytuacjach prawa do poznania biologicznych rodziców. Dopuszczenie do tej procedury związków konkubenckich i innych par pozostających we wspólnym pożyciu – bez żadnych zobowiązań formalnych – nie gwarantuje wzrastania w stabilnej rodzinie. Biskupi przypominają, że zarówno nauka Kościoła, jak i autentyczne i obiektywne dobro człowieka wykluczają jakąkolwiek metodę zapłodnienia pozaustrojowego.

Następnym problemem bioetycznym jest udostępnienie bez ograniczeń środków wczesnoporonnych. Sprzedaż preparatów hormonalnych o silnym działaniu osobom biologicznie i psychologicznie niedojrzałym (od 15 roku życia) jest niebezpieczna z wielu powodów. Oznacza ona między innymi rezygnację z wychowania do wstrzemięźliwości i samokontroli. Obrót tymi środkami przyniesie dalszą degradację społeczną w odniesieniu do zdrowia biologicznego, psychicznego i wrażliwości na wartość ludzkiego życia.

3. W związku ze zbliżającym się Zwyczajnym Synodem Biskupów w Rzymie biskupi podjęli refleksję dotyczącą małżeństwa i rodziny. Ukazała ona znaczenie rodziny w perspektywie filozoficznej, teologicznej i prawnej. Po raz kolejny wskazali na niezastąpione znaczenie sakramentu małżeństwa i rodziny dla życia chrześcijańskiego oraz wzrostu Kościoła. Podkreślono konieczność rozwijania duszpasterstwa rodzin, aby umocnić wiernych w zrozumieniu i realizacji sakramentalnego małżeństwa, pojętego jako święty i nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny. Z nauczania i tradycji Kościoła wynika, że osoby żyjące w związkach niesakramentalnych pozbawiają się możliwości przyjmowania Komunii świętej. Żyjącym w takich związkach należy zapewnić opiekę duszpasterską, aby mogli zachować wiarę i trwać we wspólnocie Kościoła. Pastoralna troska o związki niesakramentalne powinna także uwzględniać dzieci, które mają prawo do pełnego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła.

4. Nie możemy pozostać obojętnymi wobec narastającej fali prześladowań chrześcijan w różnych miejscach na świecie. Naszą odpowiedzią na przemoc powinna być solidarność z prześladowanymi i głośno wypowiedziany sprzeciw. Biskupi z uwagą wysłuchali relacji świadków i ofiar prześladowań w Iraku. Postanowili w odrębnym liście pasterskim szerzej przedstawić problem prześladowania chrześcijan, włącznie z przypomnieniem setnej rocznicy ludobójstwa Ormian.

5. Zatroskani o rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą, biskupi apelują o modlitwę za naszych Braci Ukraińców i o pomoc dla nich. Pamiętamy, że kiedy my walczyliśmy o wolność, Europa nam pomagała. Dziś – pomagając Ukrainie – mamy okazję choć w części spłacić ów dług. Dużą pomoc potrzebującym na Ukrainie niesie już teraz Caritas Polska oraz Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W tę pomoc może się włączyć każdy. Dlatego zwracamy się do polskich parafii o nawiązanie bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie: rzymsko- i greckokatolickimi. Niech partnerskie relacje między parafiami owocują wzajemnymi odwiedzinami i pomocą, według lokalnych możliwości. Piąta niedziela Wielkiego Postu, 22 marca br., obchodzona będzie jako Ogólnopolski Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie.

6. W czasie obrad biskupi wysłuchali też relacji z przygotowań do pielgrzymki duchowieństwa polskiego z okazji 70. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau przez wojska amerykańskie. Odbędzie się ona 29 kwietnia br. W okresie II wojny światowej obóz ten był głównym miejscem więzienia duchownych z Kościołów chrześcijańskich. W nieludzkich warunkach przebywało w nim m.in. blisko 1800 księży, zakonników i biskupów katolickich z Polski, wśród nich bł. bp Michał Kozal. Ponad połowa z nich zginęła w Dachau męczeńską śmiercią. W pielgrzymce weźmie udział około tysiąca księży, kleryków i świeckich z Polski i innych krajów.

Biskupi zachęcają wszystkich do przemiany życia i błogosławią kapłanom i wiernym uczestniczącym w rekolekcjach oraz biorącym udział w nabożeństwach wielkopostnych.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce

Warszawa, 12 marca 2015 r.

 

Podkategorie

Porządek Mszy Św.
PORZĄDEK NIEDZIELNY
7.00, 8.30, 10.00,
11.30 - Msza Św. dla dzieci,
13.00 - kościół górny i dolny,
18.00 - Msza Św. dla młodzieży

DZIEŃ POWSZEDNIE
6.30, 7.00 i 18.00.
Szybki kontakt
Kancelaria
tel: 48 362 45 03
e-mail: info@okmbm.pl
adres: ulica Struga 31A
wejście: od ulicy Miłej ulicą
KS.Inf. A. Staniosa 2
czynna w godzinach:
Poniedziałek - Piątek
09:00 - 10:00 || 17:00 - 18:00