Cytat tygodnia: "Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie" bł. B. Markiewicz

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 26 X 2014

Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła

OGŁOSZENIE PO MODLITWIE WIERNYCH: Dziś, na zakończenie Tygodnia Misyjnego, tak, jak co roku, przypada taca misyjna. Obecnie na misjach pracuje
2015 misjonarzy w 90 krajach świata. Z naszej diecezji misjonarze pracują w Chinach, Kubie, Brazylii, Kamerunie, Zambii. ks. Grzegorz Zbroszczyk pochodzący z naszej  diecezji i pracujący w Zambii, powiedział że Afryka potrzebuje właściwe wszystkiego: pomocy materialnej, żywności i ubrania. Bóg zapłać wszystkim, którzy dziś modlitwą i ofiarą wspierają misje. Pamiętajmy również w modlitwie o porwanym misjonarzu pracującym w Republice Środkowoafrykańskiej księdzu Mateuszu Dziedzicu pochodzącym z diecezji Tarnowskiej.

W ostatnią niedzielę października, obchodząc Rocznicę Poświęcenia Kościoła, dziękujemy Bogu za to, że mamy blisko swój kościół, w którym gromadzimy się na Mszę św. i nabożeństwa. Możemy w nim codziennie uczestniczyć w Eucharystii. Dziś ponownie uświadamiamy sobie, że powstał on dzięki staraniom pierwszego proboszcza ks. infułata Adama Staniosa, sióstr zakonnych i wielu ofiarnych parafian. Dlatego w modlitwie pamiętajmy o wszystkich żyjących i zmarłych fundatorach, ofiarodawcach i budowniczych kościoła. Bądźmy też zatroskani o Dom Boży. Przebywając w nim, nie zapominajmy również, że sami jesteśmy Kościołem – świątynią Bożą.

Przed nami ostatnie dni październikowej modlitwy różańcowej o godz. 17.15.

We wtorekŚwiętych Apostołów: Szymona nazywanego Gorliwym i Judy Tadeusza, który postawił Chrystusowi odważne pytanie: „dlaczego objawił się tylko uczniom, a nie światu”. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w roz. 14 Ewangelii Jana.

W piątek - 31 października - odbędzie się w Radomiu „I-a Noc Świętych” pod hasłem „Wszyscy święci balują w niebie”. Warto z niej uczestniczyć, szczególnie zachęcamy młodzież. Szczegółowe informacje znajdują się na plakatach, w gablocie i na stronie internetowej parafii.

W sobotę, 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół oddaje w tym dniu cześć wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a nie znamy ich z imienia. Msze św. będą sprawowane według porządku niedzielnego. Udając się na cmentarz, warto wcześniej przyjść na Mszę św. do kościoła, ponieważ obowiązuje nas tego dnia udział we Mszy św.  Program nabożeństw na cmentarzach jest podany w gablocie i na stronie internetowej parafii.

Spotkanie Rodziny Różańcowe jest przełożone na przyszłą sobotę 8 X, a lektorów w niedzielę 9 X.

W przyszłą niedzielę, 2 listopada przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. W tym dniu o godz. 17.15 w modlitwie wypominkowej wspomnimy wszystkich zmarłych parafian, których pogrzeb odbył się w naszym kościele w minionym roku Zaduszkowym. Rodziny przeżywające żałobę otrzymały już informację o tym nabożeństwie.

Od 1 – do 8 listopada obchodzić będziemy Tydzień Zaduszkowy. W tych dniach za pobożne nawiedzenie cmentarza, połączone z pamięcią i modlitwą za zmarłych oraz przystąpienie do Komunii św., można uzyskać odpust zupełny, który ofiarujemy tylko za dusze w czyśćcu cierpiące. W tych dniach w kościele będzie modlitwa różańcowa o godz. 17.15 za zmarłych poleconych w wypominkach jednorazowych.

Młodzież Oazowa rozprowadza przed kościołem znicze. Dochód przeznacza na swoją działalność. Warto ją wesprzeć. 

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 19 X 2014

OGŁOSZENIE PO MODLITWIE WIERNYCH: Dziś przypada taca gospodarcza. Na dziś, zakończyliśmy remont budynku gospodarczego i rozpoczęliśmy układanie kostki brukowej przed kościołem. Czeka nas duży wydatek. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagają parafii w sprawach gospodarczych, szczególnie dzisiejszym ofiarodawcom.

1.      Dziś w Rzymie na zakończenie Synodu Biskupów poświęconego rodzinie, odbędzie /odbyła / się beatyfikacja papieża Pawła VI, który doprowadził do końca Sobór Watykański II i stanął wbrew światowym mediom i prasie bez skrupułów w obronie nienarodzonych dzieci i wierności małżeńskiej, ogłaszając encyklikę „Humanae Vitae” – O zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, które obowiązują w sumieniu małżonków katolickich. Tekst encykliki jest dostępny w Internecie.

2.Rozpoczynając dziś Tydzień misyjny pod hasłem: „Z Ewangelią do narodów”, który jest czasem solidarności z misjonarzami, zachęcamy do codziennego uczestnictwa we Mszy św. i nabożeństwie różańcowym o godz. 17.15 w intencji misji. Towarzyszyć nam będzie następująca intencja: „aby światowy Dzień Misyjny rozbudził w każdym wierzącym pasję i gorliwość, by nieść Ewangelię całemu światu”. W przyszłą niedzielę taca będzie przeznaczona na misje.

3.      W środę, 22 października miesięczne nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia połączone z nabożeństwem różańcowym, a po Mszy św. o godz. 18.00 ucałowanie relikwii św. Faustyny.

4.      W piątek, Kuźnia dla młodzieży, o młodzieży i organizowana przez młodzież o godz. 19.00.

5.      W sobotę, kościół sanktuaryjny Ostrej Bramy w Skarżysku Kamiennej zostanie ogłoszony Bazyliką Mniejszą, a w WSD w Radomiu odbędzie się Konferencja naukowa „W obronie kultury życia” na która wszyscy mają zaproszenie.

6.      Młodzież Oazowa rozprowadza przed kościołem znicze. Dochód przeznacza na swoją działalność. Warto ją wesprzeć.

7.      Wypominki są publiczną modlitwą Kościoła za  naszych zmarłych, za których ofiarujemy to, co jest im najbardziej potrzebne: modlitwę, post i jałmużnę. Kwiaty szybko więdną, a modlitwa trwa wiecznie i sięga poza grób. Zamawiając wypominki: roczne, półroczne oraz jednorazowe na Tydzień Zaduszkowy – dajemy wyraz pamięci i wdzięczności naszym zmarłym, którzy żyją w naszych sercach. Oprócz wypominek zamawiamy za zmarłych Mszę św. w rocznicę ich śmierci, czy imienin. Przypominajmy o tym również naszym dzieciom, aby to samo czyniły po naszej śmierci.

8.      W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym Kościoła przypadają wspomnienia świętych, naszych orędowników w niebie:

- Jutro św. Jana Kantego – Polaka,  przez 50 lat profesora Akademii Krakowskiej. To co głosił z ambony i wyjaśniał z katedry uniwersyteckiej, potwierdzał swoją pokorą, miłosierdziem i umartwieniem. Przez całe życie kapłańskie nie spożywał mięsa i cztery razy odbył pieszą pielgrzymkę do Rzymu – stolicy chrześcijaństwa.

- We wtorekbł. Jakuba Strzemię – Polaka, misjonarza wschodnich kresów dawnej Rzeczpospolitej. Był doradcą królewskim: św. Jadwigi i Władysława Jagiełły.

- W środę św. Jana Pawła II – wielkiego Papieża z rodu Polaków na przełomie tysiącleci. Ojciec Święty Franciszek nazwał go w dniu kanonizacji papieżem rodziny.

- W czwartek – św. Jana Bilczewskiego – Polaka, rektora Uniwersytetu we Lwowie. Często podkreślał w swoim nauczaniu pasterskim, że prawdziwy katolik, powinien odznaczać się: nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Matki Bożej i odnosić się z szacunkiem do Papieża.

- W piątek św. Antoniego Clareta – przedsiębiorcy, następnie kapłana i misjonarza, który dla celów misji założył Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, zwane klaretynami.

 

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 12 X 2014 UCZTA MESJAŃSKA

W październiku zachęcamy do udziału we wspólnych nabożeństwach różańcowych codziennie o godz. 17.15.

Juto przypada: Trzynastka. Zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godz. 17.15. Kartki na intencje fatimskie są wyłożone przy wyjściu z kościoła, po wypełnieniu ich, jutro przynosimy je na Fatimę.

W środę - 15 października - przypada Dzień Dziecka Utraconego. Modlić się będziemy za zmarłe dzieci oraz w intencji ich rodziców.

W przyszłą niedzielę spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania oraz ich rodziców o godz. 18.00. Z okazji trzeciej niedzieli miesiąca przypada taca gospodarcza.

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym Kościoła przypadają wspomnienia świętych – naszych orędowników w niebie:

- Dziś bł. Jan Beyzyma – Polaka, z zakonu jezuitów, który poświęcił się trędowatym, pracując wśród nich jako misjonarz na  Madagaskarze.

- Jutro bł. Honorata Koźmińskiego, Polaka, z zakonu kapucynów, założyciela 26 Zgromadzeń Zakonnych pod zaborem carskim, w bardzo trudnych czasach, z których przetrwało 17, w tym 14 bezhabitowych, pracujących m. inny. w szkołach, szpitalach czy prowadząc domy opieki dla starszych.  

- We wtorekśw. Małgorzaty Alacoque, której Jezus objawił jak czcić Jego Najświętsze Serce. Zachęcił do adoracji Najświętszego Sakramentu nocą z czwartku na piątek, wspominając Jego pobyt w ciemnicy, kiedy był poniżony i biczowany czekając na sąd Piłata oraz do praktykowania I piątków miesiąca.  

- W środę św. Teresy od Jezusa - mistyczki. Była niezrozumiana przez najbliższych. Mimo tego nie zniechęcając się trudnościami  przeprowadziła reformę zakonu karmelitańskiego. Umocniona łaską Bożą, wszystko mężnie zniosła dla miłości Jezusa.    

- W czwartek – św. Jadwigi Śląskiej. Z mężem Henrykiem stanowili wzorowe małżeństwo, pobożne i angażujące się w życie Kościoła i społeczeństwa. Mieli siedmioro dzieci, ostatnie zmarło po urodzeniu. Jest patronką wspierającą prace związane z budową kościołów. Sama budowała i ozdabiała kościoły ze swoich funduszy.

- W piątek św. Ignacego, biskupa i męczennika. Był drugim biskupem w Antiochii, po św. Piotrze, który przeszedł do Rzymu. W zachowanych dokumentach z III wieku dowiadujemy się, jaki wielki miał szacunek do każdego biskupa, który jest następcą Apostołów oraz do jego współpracowników – kapłanów nazywanych prezbiterami.  

- W sobotę św. Łukasza – ewangelisty, który z ewangelistą Mateuszem zebrał i opisał fakty związane z narodzeniem i dzieciństwem Jezusa. Jest patronem Służby Zdrowia.

Można już zamawiać wypominki roczne, półroczne oraz jednorazowe na Zaduszki. Pamiętajmy o naszych zmarłych, którym przecież dużo zawdzięczamy.

Dziś z okazji Dnia Papieskiego odbywa się przed kościołem zbiórka ofiar do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Wczoraj papież Franciszek napisał na  tweeterze: „Duchowa moc sakramentów jest niezmierzona. Z łaską Bożą możemy pokonać wszelkie przeszkody”. Niech te słowa z Bożym błogosławieństwem towarzyszą nam w rozpoczynającym się tygodniu.

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 5 X 2014

Dziś w naszej parafii wspominamy w liturgii św. Faustynę. Jej wizerunek znajduje się w Tryptyku Bożego Miłosierdzia, obok sw. Jana Pawła II i bł. Michała Sopoćki.

Dziś w Rzymie rozpoczęło się III-cie Nadzwyczajne Zgromadzeni Ogólne Synodu Biskupów na temat „Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji”. Papież Franciszek zachęca nas, abyśmy podczas wspólnej modlitwy różańcowej w październiku pamiętali o modlitwie w intencji rodzin, które przeżywają kryzys wiary, wierności i szacunku do Boga, religii, życia oraz do osób starszych.

Dziś spotkanie lektorów o godz. 18.45, a po Mszy św. wieczorem odbędzie się spotkanie z Janem Pospieszalskim w ramach rozpoczynającego się w Radomiu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Program Tygodnia znajduje się na stronie internetowej parafii i tablicy ogłoszeń. Przewidziane są ciekawe spotkania z ciekawymi osobami.

W październiku zachęcamy do udziału w nabożeństwie różańcowym codziennie o godz. 17.15. W dni powszednie jest dodatkowa Msza św. o godz. 16.45.

We wtorek 7 października we wspomnienie MB Różańcowej, odbędzie się ulicami naszego osiedla procesja różańcowa z figurą MB Fatimskiej o godz. 17.00, która w tym roku będzie błagalną modlitwą o pokój: w naszych sercach, rodzinach, sąsiedztwie, ojczyźnie i na świecie. Papież Franciszek powiedział, że wojny XX w. były szaleństwem, z którego ludzkość jeszcze nie wyciągnęła wniosków, a już toczy się następna w różnych częściach świata. Nie chcemy wojny, dlatego modlić się będziemy wspólnie o pokój zgodnie z poleceniem naszej Matki, która objawiła się w Fatimie i powiedziała: Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uprosić pokój dla świata. Módlcie się i ofiarujcie za grzeszników”. O tym wydarzeniu można poinformować innych, zabierając z zakrystii mały afisz, zawieszając go w klatce, lub wszystkich klatkach naszego bloku.

W przyszłą niedzielę, przypada Dzień Papieski oraz zbiórka ofiar do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia, czyli na kształcenie zdolnej młodzieży pochodzącej z biednych i wielodzietnych rodzin.

Do tygodnika Gość Niedzielny jest dziś dołączona płyta mp3 z III częścią Dzienniczka św. Faustyny.

Można już zamawiać wypominki roczne, półroczne  oraz jednorazowe na Zaduszki.

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym Kościoła przypadają wspomnienia świętych – naszych orędowników w niebie:

- Jutro św. Brunona, założyciela bardzo surowego zakonu kartuzów, którego eremici żyją w samotności i w milczeniu, przepraszając Boga za grzechy świata, szczególnie za grzechy języka.

- We czwartekśw. Wincentego Kadłubka, biskupa - pierwszego Polaka, który opisał dzieje naszego narodu w „Kronice polskiej”. Był biskupem, jednak zrezygnował z urzędu i przeszedł do zakonu cystersów w Jędrzejowie, z którego często pieszo wędrował do grobu Chrystusa – którego wierna kopia znajduje się w bazylice Bożogrobców w Miechowie koło Krakowa. Kiedy po 400 latach otworzono jego grób, zauważono, ze ciało było nienaruszone. 

- W piątek św. Dionizego, biskupa i męczennika –poniósł śmierć za Chrystusa w III wieku jako pierwszy biskup Paryża.  

- W sobotę św. Jana XXIII – papieża kanonizowanego w tym roku wraz ze św. Janem Paweł II. To on zwołał II Sobór Watykański i rozpoczął w jego duchu reformę Kościoła. Papież Franciszek powiedział o nim, że był otwarty na Ducha Świętego, wierni zapamiętali go jako papieża dobroci, a świat jako papieża pokoju.

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 IX 2014

Dziś 28 września w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny - zachęcamy do modlitwy słowami Koronki do Bożego Miłosierdzia na skrzyżowaniach ulic naszego osiedlu o godz. 15.00. Od siedmiu lat, czciciele Bożego Miłosierdzia wychodzą na skrzyżowanie ulic, aby modlitwą znanej nam koronki przekazanej przez Jezusa św. Faustynie mówić przechodniom, że jest Bóg, który kocha każdego człowieka i wyznają tym swoją wiarę. Jest to już inicjatywa międzynarodowa pod hasłem „Zapalić Iskrę Bożego Miłosierdzia”.

Jutro przypadają imieniny ks. Michała Szeląga. Zapraszamy na Mszę św. w jego intencji o godz. 18.00.

Od środy, nabożeństwo różańcowe przez cały październik o godz. 17.15 i w dni powszednie dodatkowa Msza św. o godz. 16.45.

W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

We czwartek – wspólna modlitwa różańcowa w intencji kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne prowadzona przez Margaretki.

- W piątek odwiedzimy chorych. Adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 15.00 oraz okazja do spowiedzi od godz. 16.45.

- W sobotę spotkanie Rodziny Różańcowej o godz. 16.30, Msza św. o 16.45, wspólna modlitwa różańcowa o godz. 17.15, a po niej medytacja pierwszosobotnia.

W sobotę odbędzie się pielgrzymka autokarowa do sanktuarium MB Różańcowej w Wysokim Kole. Wyjazd o godz. 8.00, są jeszcze wolne miejsca, zabieramy ze sobą krzesełka i zachęcamy do udziału. Osoby, które się zapisały prosimy o uregulowanie za przejazd.

W przyszłą niedzielę dzieci klas III przygotowujące się do I Komunii Św. wraz z rodzicami przychodzą na Mszę św. o godz. 11.30. Zostaną wtajemniczone w modlitwę różańcową i otrzymają różańce.

W przyszłą niedzielę w naszej parafii odbędzie się spotkanie z Janem Pospieszalskim po Mszy św. o godz. 18.00 w ramach rozpoczynającego się w Radomiu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Przewidziane są ciekawe spotkania ze znanymi osobami. Program znajduje się na stronie internetowej parafii  i tablicy ogłoszeń.

W przyszły wtorek 7 października, w dzień wspomnienia MB Różańcowej, odbędzie się ulicami naszego osiedla procesja różańcowa z figurą MB Fatimskiej o godz. 17.00, która w tym roku będzie błagalną modlitwą o pokój: w naszych sercach, rodzinach, sąsiedztwie, ojczyźnie i na świecie. Papież Franciszek powiedział, że wojny XX w. były szaleństwem, z którego ludzkość jeszcze nie wyciągnęła wniosków, a już toczy się następna w różnych częściach świata. Nie chcemy wojny, dlatego modlić się będziemy wspólnie modlitwą różańcową o pokój.

 Można jeszcze nabyć tygodnik Gość Niedzielny z płytą  II-ej części Dzienniczka św. Faustyny oraz bieżący numer.

W tym tygodniu przypadają wspomnienia świętych – naszych orędowników w niebie:

- Dziś św. Wacława – męczennika, księcia czeskiego „wzorowego w wyznawaniu wiary”, którą przekazała mu babcia, św. Ludmiła - też męczennica. Starał się o pokój w kraju i z sąsiadami, szerzył wiarę katolicką, sprowadził do Czech misjonarzy i troszczył się o świątynię. Został zamordowany przez swojego brata Bolesława.

- Jutro świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Aniołowie są bezcielesnymi duchami, obdarzonymi wysoką inteligencją, siłą woli i niezwykłą świętością. Imię Michał oznacza „Któż jak Bóg”. Jego imienia wzywamy przy małym egzorcyzmie. Imię Gabriel oznacza „Bóg jest mocą”. To on przyniósł Dobrą Nowinę Zachariaszowi zapowiadając narodziny jego syna Jana Chrzciciela, a Maryi zwiastował wybranie na Matkę Syna Bożego. Rafał oznacza „Bóg uzdrawia” i wskazuje na Bożą Opatrzność.

- We wtorek  św. Hieronima – którego słynne powiedzenie „Nieznajomość Pisma św., jest nie znajomością Chrystusa” jest aktualne do dziś i zachęca nas do lektury Biblii. Sam chcąc ją zrozumieć postanowił nauczyć się języka hebrajskiego i udał się do Betlejem, gdzie ją sumiennie studiował aż do śmierci.

- W środę św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Poznajemy ją dzięki słynnej autobiografii „Dzieje Duszy”, często czytanej przez papieża Franciszka, którą ma przy sobie w słynnej „czarnej teczce”.

- We czwartekświętych Aniołów Stróżów. Każdy z nas ma swojego Anioła Struża, któremu zawdzięcza opiekę, ochronę przed Złym i świadka naszych czynów. Pamiętajmy o modlitwie: „Aniele Boży, …” i uczmy jej dzieci i wnuków.

- W sobotę św. Franciszka z Asyżu. Osobiste szczęście, pokój i wolność zdobył przez uniezależnienie się od brutalnego świata. Żył jak żebrak pociągając za sobą naśladowców. Założył aż trzy zakony franciszkańskie: męski, żeński i dla świeckich, a wiele innych realizuje drogę do świętości stosując jego regułę życia głosząc „Pokój i Dobro”.

Za tydzień w Rzymie rozpocznie się Synod Biskupów czyli obrady III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji”. Dziś cały Kościół na prośbę papieża Franciszka modli się w intencji rodzin jego słowami (odczytuje lektor)

Modlitwa do Św. Rodziny papieża Franciszka:

Jezu, Maryjo i Józefie
w Was kontemplujemy
blask prawdziwej miłości,
do Was zwracamy się z ufnością.

Święta Rodzino z Nazaretu,

uczyń także nasze rodziny
środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,
autentycznymi szkołami Ewangelii
i małymi Kościołami domowymi.

Święta Rodzino z Nazaretu

niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza
przemocy, zamknięcia i podziałów:
ktokolwiek został zraniony albo zgorszony
niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.

Święta Rodzino z Nazaretu,

oby przyszły Synod Biskupów
mógł przywrócić wszystkim świadomość
sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny,
jej piękna w Bożym zamyśle.

Jezu, Maryjo i Józefie

Usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania. Amen

Podkategorie

Porządek Mszy Św.
PORZĄDEK NIEDZIELNY
7.00, 8.30, 10.00,
11.30 - Msza Św. dla dzieci,
13.00 - kościół górny i dolny,
18.00 - Msza Św. dla młodzieży

DZIEŃ POWSZEDNIE
6.30, 7.00 i 18.00.
Szybki kontakt
Kancelaria
tel: 48 362 45 03
e-mail: info@okmbm.pl
adres: ulica Struga 31A
wejście: od ulicy Miłej ulicą
KS.Inf. A. Staniosa 2
czynna w godzinach:
Poniedziałek - Piątek
09:00 - 10:00 || 17:00 - 18:00