Cytat tygodnia: "Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie" bł. B. Markiewicz

VI NIEDZIELA ZWYKŁA - 15 II 2015

< 1.    W dzisiejszą niedzielę zwaną w tradycji polskiej Zapustną, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przypada w naszej parafii Czterdziestogodzinne Nabożeństwo. Naszą uwagę skierujemy dziś na Chrystusa obecnego w Eucharystii, który pozostaje poza Mszą św. w tabernakulum. Przed Nim dokonamy ekspiacji za nasze grzechy oraz poprosimy Go o dobre przeżycie Wielkiego Postu, który jest dla nasz szansą duchowej odnowy i pogłębienia życia religijnego. Dlatego nie będzie kazania, a na zakończenie Mszy św. pozostaniemy na moment adoracji. Dziś również będzie okazja do osobistej adoracji Eucharystycznej w ciszy od godz. 17.30.

2.    W tym tygodniu przypada środa popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Post wraz z modlitwą i jałmużną, należy do podstawowych uczynków chrześcijanina, o których nie może zapominać człowiek wierzący. Msze św. w Popielec z ceremonią posypania głów popiołem będą przed południem: o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 oraz po południu: 17.00 i 18.00. W tym dniu Kościół błogosławi popiół, który używa ze spalonych palm poświęconych podczas ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej. Ceremonie ta przypomni nam kruchość i przemijalność naszego życia, które warto dobrze przeżyć.

3.    W środę popielcową rozpoczną się szkolne rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze wszystkich szkół podstawowych w Radomiu. Dlatego prosimy rodziców, dziadków, nauczycieli o modlitwę, pomoc i słowo zachęty skierowane do dzieci, wnuków i wychowanków, aby owocnie uczestniczyli w spotkaniach rekolekcyjnych. Dzieci mają trzy dni wolne od zajęć szkolnych po to, aby ten czas przeznaczyć na rekolekcje. Dlatego spotkania są organizowane dla nich w kościele dwa razy w ciągu dnia.

4.    Program rekolekcji jest następujący:

- W środę dzieci z klas od 4-6 przychodzą na godz. 8.30, z klas od 0-3 przychodzą na godz. 11.30, po południu wszystkie dzieci razem przez trzy dni rekolekcji przychodzą o godz. 16.00.

- We czwartek dzieci z klas od 4-6 na godz. 8.30, 0/zerówki/ i klasy od 1 do 3 na godz. 10.00.

- w piątek zakończenie rekolekcji dla wszystkich o godz. 9.00, a po południu dla wszystkich dzieci Droga Krzyżowa o godz. 16.00. Plan rekolekcji podali dzieciom w szkole katecheci oraz jest wywieszony w gablocie i znajduje się na stronie internetowej parafii.

5.    W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na „Gorzkie Żale”, a w piątki na „Drogę Krzyżową” o godz. 17.15. Przed Drogą Krzyżową będzie dodatkowa Msza św. o godz. 16.45. Ofiary z Drogi Krzyżowej będą przeznaczone na dekorację związaną z Triduum Paschalnym i kwiaty do Bożego Grobu na Wielki Piątek.

6.    W tym tygodniu przypadają wspomnienia świętych:

We wtorek, 17 lutego – świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NM Panny – początkowo było ich siedmiu, i byli to ludzie świeccy, którzy żyli pogłębionym nabożeństwo do Matki Bożej, później dołączyli do nich kapłani i zakonnicy tworząc wspólnotę sług NM Panny.

W sobotę św. Piotra Damiana – który jest dla nas przykładem pamięci o jałmużnie wielkopostnej. Hagiografowie podają pewne wydarzenie, które zadecydowało o zmianie jego życia. Pewnego dnia odmówił jałmużny ubogiemu, a przy obiedzie omal nie zadławił się rybią ością. Uratowano go i wyciągną z tego wniosek – warto roztropnie pomagać ubogim.

7.    Caritas Diecezji Radomskiej od lat niesie pomoc osobom potrzebującym, dlatego zwraca się z gorącą prośbą o przekazanie 1% procenta podatku na swoją działalność. To my sami decydujemy na jaki cel przeznaczamy 1 % procent podatku.

8.    Dziś w III niedzielę miesiąca przypada taca gospodarcza, którą w okresie zimowym przeznaczamy na ogrzewanie kościoła. Wszystkim darczyńcom, składamy serdeczne Bóg zapłać.  

V NIEDZIELA ZWYKŁA - 8 II 2015 r.

1.     Dziś, we wspomnienie św. Józefiny Balhity, obchodzimy w Kościele z inicjatywy Papieża Franciszka Dzień modlitw, refleksji i działania przeciw handlowi ludźmi. Oblicza się, że 27 milionów ludzi na świecie żyje jako niewolnicy. Znaleźli się w takiej sytuacji z różnych powodów, między innymi zostali porwani i sprzedani przez osoby trudniące się handlem ludźmi, lub z powodu turystyki seksualnej. Ojciec Święty prosi nas, abyśmy pomogli tym ludziom: modlitwą i działaniem na rzecz ich uwolnienia. W Polsce pomaga takim ludziom Stowarzyszenie po-MOC oraz Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej w Katowicach. Warto wiedzieć, że do tego zgromadzenia zakonnego należała św. Józefina Balhita – patronka dnia dzisiejszego – która sama była niewolnicą pochodzącą z Sudanu. Została porwana przez arabskich handlarzy niewolników, wielokrotnie była sprzedawana, doświadczyła licznych cierpień m.in. na jej skórze wykonywano nożem tatuaże, a rany zasypywano solą. Jako piętnastolatka została zakupiona przez włoskiego konsula. We Włoszech została opiekunką w rodzinie, a ta widząc jej dobroć i spokój, oddała ją „do przyuczenia” siostrom ze Zgromadzenia Córek Miłości Służebnic. W zgromadzeniu odkryła powołanie zakonne i została siostrą zakonną. Bardzo często powtarzała do sióstr słowa: Matka Boża mnie ochraniała jeszcze, zanim ją poznałam".  Zmarła w opinii świętości w 1947 roku. Papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą w 2000 roku. Dziś zapraszamy na nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30 w intencjia. Więcej informacji na ten temat można zaczerpnąć ze strony internetowej www.po-MOC.pl.

2.     W środę, 11 lutego – przypada Światowy Dzień Chorego, który obchodzimy we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Msza św. z sakramentem chorych o godz. 10.00 w kościele dolnym, na którą zapraszamy chorych oraz ich opiekunów. O godz. 9.30 będzie wspólna modlitwa różańcowa w intencji chorych, a po Mszy św. błogosławieństwo lekarstw.

  1. W piątek – trzynastka – nabożeństwo fatimskie o godz. 17.15.

2.     W przyszłą niedzielę – III miesiąca - przypada taca gospodarcza, a o godz. 18.00 spotkanie młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

3.     W tym tygodniu przypadają wspomnienia świętych:

We wtorek, 10 lutego - św. Scholastyki – która od dzieciństwa poświęciła swoje życie Bogu i jak jej brat Benedykt, żyła jako mniszka.

4.     We czwartek, 12 lutego - św. Benedykta – brata św. Scholastyki, który przyczynił się do ewangelizacji Europy: życiem i świadectwem, pracą i kulturą szerzoną przez mnichów, którzy poszli śladem swego założyciela – żyjąc w klasztorach benedyktyńskich według zasady „ora et labora” - módl się i pracuj. Główny ich klasztor znajduje się we Włoszech na Monte Cassino, a w Polsce w Tyńcu, koło Krakowa.

5.     W sobotę świętych: Cyryla - mnicha i Metodego – biskupa, Patronów Europy, którzy ewangelizowali Słowian. Dużo wycierpieli od zazdrosnych przeciwników prowadzonej przez nich działalności misyjnej.

6.     W tym tygodniu przypada „tłusty czwartek”. Jest to zapowiedź, że w przyszłym tygodniu przypada środa popielcowa, która rozpocznie Wielki Post – szczególny okres w życiu Kościoła.

7.     W Popielec i w następne dwa dni, dzieci Szkół Podstawowych będą miały szkolne rekolekcje wielkopostne. Plan rekolekcji podadzą księża i katecheci na lekcjach religii.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 1 II 2015

  1. Dziś nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa o godz. 17.30, a po Mszy św. wieczorem spotkanie formacyjne dla lektorów. Zapraszamy również na to spotkanie osoby, które przyjęły zaproszenie w czasie kolędy. W tym tygodniu poinformujemy również o spotkaniu młodzież, której zaproponowaliśmy pełnienie posługi lektora.

2.      Jutro, 2 lutego - mija 40 dni od Bożego Narodzenia. W tym dniu obchodzimy święto Matki Bożej Gromnicznej, czyli ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni Jerozolimskiej. Msze św. z błogosławieństwem świec (gromnic) przed południem o godz. 7.00; 8.30; suma o godz. 10.00 i po południu o godz. 17.00 i 18.00. Natomiast po Mszy św. wieczorem odbędzie się pożegnanie żłóbka. Dzień 2 lutego kończy w tradycji polskiej okres Bożego Narodzenia.

3.      2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dlatego Kościół w tym dniu modli się w intencji sióstr zakonnych: czynnych i klauzurowych, mnichów, zakonników, za osoby służące Panu Bogu w instytutach świeckich oraz w indywidualnych formach życia konsekrowanego, czyli za konsekrowane dziewice, wdowy i pustelników. W modlitwie pamietac będziemy również o siostrach ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które mają swój dom na terenie naszej parafii. Dziękujemy siostrom za ich obecność, pomoc w parafii i pracę dla dobra radomian. Jutro wspierać będziemy ofiarą zakony klauzurowe w Polsce. Najbliżej nas są mniszki klauzurowe – Klaryski w Skaryszewie.

4.      W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Dni odnowy duchowej:

- We czwartek wspólna modlitwa różańcowa w intencji kapłanów, o nowe powołania zakonne i kapłańskie oraz w intencji  osób Życia Konsekrowanego o godz. 17.15 prowadzona przez Margaretki.

- W piątek mija 250 lat od zatwierdzenia w Kościele Katolickim w Polsce kultu Najśw. Serca Pana Jezusa. Stało się to 6 lutego 1765 r. decyzją Papieża Klemensa XIII, po obszernym Memoriale Episkopatu Polski skierowanym do Stolicy Apostolskiej w tej sprawie. W ciągu tych lat, nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego skutecznie ożywiło w naszym narodzie wiarę, przywróciło pobożność, odnowiło chrześcijańskie obyczaje. Nadal wiele osób praktykuje nowennę I piątków miesiąca. Zachęcamy do potrzymania tej praktyki w naszych rodzinach. Zawsze w I piątek miesiąca - w naszym kościele - jest sprawowana Msza św. wotywna o Najśw. Sercu Pana Jezusa: rano o godz. 6.30 i po południu o godz. 18.00. W tym dniu odwiedzamy chorych. Od godz. 15.00 jest adoracja w ciszy Najśw. Sakramentu i od godz. 17.00 jest okazja do spowiedzi. Warto również zapoznać się z obietnicami, które przekazał Jezus świętej Małgorzacie Alacoque dla tych, którzy praktykują I piątki miesiąca. Wywieszone są one w gablocie i znajdują się na stronie internetowej parafii.

- W sobotę spotkanie Rodziny Różańcowej o godz. 17.00, wspólna modlitwa różańcowa o godz. 17.15 i medytacja pierwszosobotnia.

5. Do tygodnika Gość Niedzielny jest dziś dołączona płyta z II częścią filmu o św. Teresie z Avila.

 

III NIEDZIELA ZWYKŁA - 25 I 2015

1. Dziś wspólne kolędowanie, ze śpiewem kolęd przy żłóbku o godz. 17.30.

2.Jutro przypada w Kościele Katolickim w Polsce Dzień Islamu pod hasłem „Ku prawdziwemu braterstwu między chrześcijanami a muzułmanami”. Będziemy się modlić za wszystkich chrześcijan i muzułmanów, aby przeciwstawiali się wyznaniowej przemocy i uczyli życia we wzajemnej przyjaźni, zaufaniu i ofiarnej współpracy. 

W tym tygodniu przypadają wspomnienia świętych,

Jutroświętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów - współpracowników św. Pawła Apostoła i misjonarzy Bliskiego Wschodu.

We wtorek -  bł. Matulewicza biskupa, odnowiciela Zgromadzenia Marianów, i patrona Litwy. Warto w tym dniu pamiętać w modlitwie o tym narodzie, który ma w swej opiece Matka Boża Ostrobramska, czyli Miłosierdzia z Wilna.

W środę – św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła, który wykazał, że wiara opiera się na rozumie, a rozum potrzebuje wiary.

We czwartek – bł. Bolesławy Lament, polki, która umacniała wiarę i miłość do Boga wśród katolików i prawosławnych na terenach dzisiejszej Białorusi.

W sobotęśw. Jana Bosko, charyzmatycznego duszpasterza młodzieży i wybitnego pedagoga, założyciela Salezjanów, którzy w Polsce prowadzą  wiele szkół na wysokim poziomie.

4. W dzisiejszym numerze tygodnika „Gość Niedzielny” można przeczytać czym jest i jak działa tzw. pigułka „dzień po”, o której zrobiło się głośno za sprawą ministerstwa zdrowia. Z punktu nauczania moralnego Kościoła stosowanie jej,  jest grzechem ciężkim. Pigułka ta nie jest lekiem. Od ubiegłego tygodnia Gość Niedzielny kosztuje 5 zł.

5.Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie św. Franciszka Ksawerego – patrona dziennikarzy i mediów. Dlatego dziś w naszej diecezji odbywa się zbiórka ofiar do puszek na diecezjalne Środki Społecznego Przekazu. Ofiarę można wrzucić do puszki przy wyjściu z kościoła.

6.Od poniedziałku kancelaria parafialna będzie czynna tak, jak przed kolędą: od poniedziałku do piątku: przed południem od godz. 9.00 -10.00 i po południu od 17.00 – 18.00. W celu załatwienia wszystkich sprawy kancelaryjnych zapraszamy w tych godzinach. Intencje mszalne, można również zamawiać po Mszy św. w zakrystii.

II NIEDZIELA ZWYKŁA - 18 I 2015

OGŁOSZENIE PO MODLITWIE WIERNYCH: W dzisiejszą niedzielę – III miesiąca - przypada taca gospodarcza. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagają w pracach gospodarczych. W sezonie grzewczym przeznaczamy je na ogrzewanie kościoła gazem. Bóg zapłać.

1.Wczoraj Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem pomocniczym naszej diecezji ks. dr. Hab. Piotra Turzyńskiego, dotychczasowego wicerektora WSD w Radomiu i wykładowcę teologii patrystycznej na KUL. Ma 51 lat. Po ukończeniu WSD w Sandomierzu, kontynuował studia w Rzymie w Instytucie Patrystycznym Augustinianum oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Biskupa Nominata polecamy modlitwie, wypraszając dla Niego potrzebne łaski Boże, tak bardzo potrzebne w posłudze biskupiej dla dobra wiernych naszej radomskiej diecezji.

2.Dziś modlitwa różańcowa o godz. 17.30 w intencji młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, która ma spotkanie dziś o godz. 18.00.

3.  Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, pod hasłem „Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić”. Módlmy się słowami litanii do Wszystkich Świętych, „aby [Pan] zjednoczył wszystkich wierzących w Chrystusa”

4. Dziś w naszej diecezji odbywa się zbiórka ofiar do puszek na diecezjalne Środki Społecznego Przekazu. Ofiarę można wrzucić do puszki przy wyjściu z kościoła

5. Z okazji przypadającego w tym tygodniu Dnia Babci i Dziadka, dziś na Sumie o godz. 10.00, odbędzie się dla nich koncert Scholii dziecięcej połączony z życzeniami

6. Jutro przypadają imieniny Pasterza Diecezji ks. Biskupa Henryka Tomasika. Msza św. w intencji Dostojnego Solenizanta w katedrze o godz. 18.00

7. We czwartek, 22 stycznia miesięczne nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia o godz. 17.30

8.  W tym tygodniu przypadają wspomnienia świętych,

Jutrośw. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, szerzyciela kultu Najśw. Sakramentu i Serca Jezusowego.

We wtorek -  św. Fabiana, papieża, który zorganizował administrację Kościoła.

W środę – św. Agnieszki, męczennicy. W tym dniu w Rzymie święci się baranki,
z wełny których wyrabiane są paliusze dla arcybiskupów.

We czwartek – św. Wincentego Pollottiego, misjonarza Rzymu i założyciela Zgromadzenia Księży Pallotynów.

W sobotę św. Franciszka Salezego, mistrza życia duchowego. Między innymi rozwinął język migowy, aby móc nauczać o Bogu osoby niesłyszące.

9. Program wizyty duszpasterskiej w tym tygodniu:

Jutro w poniedziałek 19 I

Do południa:

Ul. Kusocińskiego 6 i 10

Po południu:

Ul. Prądzyńskiego 1, 2, 5

oraz od godz. 17 – ul. Prądzyńskiego 7

We wtorek 20 I

Do południa:

Ul. 11 Listopada 10 i 12

Po południu:

Ul. 11 Listopada 14 i 20

W środę  21 I

Do południa:

Ul. 11 Listopada 18, 28 oraz Malczewskiego 26, 26 a oraz Warszawska

Po południu:

Ul. Kusocińskiego 2 a

We czwartek 22 I

Do południa:

Ul. Kusocińskiego 1 i 5 a

Po południu:

Ul. Kusocińskiego 2 i 4 a

W piątek 23 I

Do południa:

Ul. Kusocińskiego 3 a

Po południu:

Ul. Kusocińskiego 3 oraz od godz. 17.00  ul. Zegara Słonecznego 1

W sobotę 24 I

 

Do południa:

Ul. Zegara Słonecznego 3, 4 , 5

oraz kolęda dodatkowa.

Osoby, które nie mogły przyjąć wizyty duszpasterskiej w terminie wyznaczonym, mogą to uczynić w najbliższą sobotę. Prosimy o zgłoszenie się do zakrystii po Mszy św. celem ustalenia godziny kolędy.

 

10.  Przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

Podkategorie

Porządek Mszy Św.
PORZĄDEK NIEDZIELNY
7.00, 8.30, 10.00,
11.30 - Msza Św. dla dzieci,
13.00 - kościół górny i dolny,
18.00 - Msza Św. dla młodzieży

DZIEŃ POWSZEDNIE
6.30, 7.00 i 18.00.
Szybki kontakt
Kancelaria
tel: 48 362 45 03
e-mail: info@okmbm.pl
adres: ulica Struga 31A
wejście: od ulicy Miłej ulicą
KS.Inf. A. Staniosa 2
czynna w godzinach:
Poniedziałek - Piątek
09:00 - 10:00 || 17:00 - 18:00